Univerzita Pardubice - Novinky

Když se někdo snažil Rudolfa II. podvést, zareagoval velmi tvrdě. Jak vypadal slavný panovník? A jaká byla doba rudolfinská?

3 dny 16 hodiny ago

Když se řekne Rudolf II., většině se vybaví film Císařův pekař a Pekařův císař, kde panovníka ztvárnil Jan Werich. Od narození Rudolfa II. uplynulo 470 let.

Jaký vlastně byl? Byl opravdu tak podivínský? Jak historici hodnotí dobu Rudolfínskou a císařův Majestát? Proč zvolil za sídelní město Prahu?

lekr3492

Ukrajinští uprchlíci absolvují intenzivní kurz češtiny

3 dny 20 hodiny ago

Od 11. července do 5. srpna se skupina 26 ukrajinských uprchlíků zúčastnila čtyřtýdenního intenzivního kurzu češtiny, který nabízí Jazykové centrum Univerzity Pardubice za podpory Pardubického kraje a Úřadu práce. Cílem výuky bylo pomoci jim orientovat se v každodenním životě v České republice a osvojit si slovní zásobu témat, jako jsou zaměstnání a práce, ubytování a pronájem domu, dovolená a nákup letenek, každodenní povinnosti, vzhled, oblečení a slavné osobnosti z Pardubic a České republiky.

zabe0959

Fakulta restaurování nabídla letní školu

2 týdny 3 dny ago

Pro zájemce i budoucí studenty uspořádala v červenci Fakulta restaurování opět Letní školu výtvarných technik.

První týden se v modulu A – kresba a modelování pro začátečníky, věnovali účastníci kurzu perspektivě a principům kresby a soustředili se například na stínování, objemy nebo vyjádření různých materiálů. A procvičili si také kresbu zátiší, portrétu a figury pomocí uhlu. Paralelně probíhal kurz modelování, ve kterém zájemci o sochařskou přípravu modelovali hlavy podle sádrových bust. V druhém týdnu pokračoval kurz modulem B – malba pro mírně pokročilé.

lece3350

Senzory budoucnosti

4 týdny ago

Během hodiny dokáže vyrobit stovky metrů chytrých senzorů, které zabraňují plýtvání, zachraňují baterie nebo pomáhají zemědělcům. Chemik Tomáš Syrový z Fakulty chemicko-technologické začínal s potravinami a léčivy. Dnes tiskne senzory budoucnosti.

Na jedné z vašich přednášek jste hned v úvodu nechal kolovat plenu. Proč?

Publikum je potřeba na začátku odemknout. Snažím se tak navodit dobrou atmosféru a zároveň navázat na téma, protože to není ledajaká plena. Ukrývá se v ní senzor, který pomáhá odhadnout správný čas její výměny.

lekr3492

Vždycky s helmou

4 týdny ago

Kdy je partnerský vztah toxický? Jak poznat sexuální obtěžování? Jakým způsobem se chránit před pohlavními nemocemi? Na podobné otázky najdou teenageři odpovědi díky studentům z Univerzity Pardubice.

Studenti Fakulty filozofické otevřeli téma, které je pro mnohé tabu. Vytvořili brožuru, jež se zabývá sexuální výchovou žáků základních škol. Pomoci má nejen samotným teenagerům, ale také učitelům a rodičům, kterým napoví, jak s dětmi o těchto tématech mluvit.

lekr3492

Šotouš s láskou k Ukrajině

4 týdny ago

Láska k dopravě a Ukrajině přerostla v dobrý skutek. Student Dopravní fakulty Jana Pernera Petr Bystroň se jako řidič autobusu vydal ihned po vypuknutí válečného konfliktu na ukrajinské hranice pro uprchlíky.

Jak vznikl nápad vyjet na Ukrajinu a pomoci uprchlíkům?

lekr3492

Podíleli jsme se na prvním jednání českého předsednictví

1 měsíc 1 týden ago

Univerzita Pardubice se podílela na premiérovém pracovním setkání vlády a kolegia Evropské komise v první den českého předsednictví v Radě EU. Jednání se uskutečnilo v pátek
1. července v Litomyšli, kde sídlí Fakulta restaurování, jejíž prostory i technika byly během reprezentativní akce využity. Části programu se zúčastnil také rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

lekr3492

Omezení provozu menzy

1 měsíc 1 týden ago

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

počítejte, prosím, s omezením provozu menzy v období červenec - září 2022 a v některých případech i s nutností objednávky jídla předem, bližší infomace naleznete zde.

Děkuji za pochopeni

Jan Brothánek

jabr8174

Z džungle rovnou do kampusu

1 měsíc 2 týdny ago

Kokosy, palmy a prosluněná pláž. Student Fakulty ekonomicko-správní Enrique Lysoněk se vydal do ráje na Zemi jako soutěžící reality show Survivor. V týmu Azua bojoval na pustém ostrově o přežití. Měsíc vydržel s minimem jídla i věcí na okraji džungle. Útěchou za předčasné vypadnutí bylo, že se stihl vrátit na první den semestru.

Jaké bylo první jídlo, které jste si dal po návratu do Česka?

lekr3492

Když studium přehluší válka

1 měsíc 2 týdny ago

Byl čtvrtek 24. února. Probudili se do dne, který měl být jako každý jiný. Studentský. Čekaly je přednášky, semináře a milá setkání s přáteli v kampusu. To ráno se ale probudili do války. Do války, kterou si nepřejí. Desítky ukrajinských studentů, ale také těch ruských, se společně s českými shodují na jednom. Není to válka mezi Rusy a Ukrajinci. Je to válka Vladimíra Putina. Studenti UPCE se ohlédli za dnem, v němž jejich země vstoupily do války.

lekr3492

MENTORING - pozvánka na závěrečné setkání

1 měsíc 3 týdny ago

Zveme všechny zájemce z akademické obce na závěrečné setkání mentoringového programu

dne 22. 6.

od 13 hodin 

koleje, blok C, klub v 1.patře nad recepcí

Zveme i případné zájemce o další ročník mentoringového programu, který odstartuje na podzim tohoto roku. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se, jak skutečně mentoring probíhá a v čem Vám může pomoci.

 

ivsv3516

Fotogalerie: Univerzitní Vědecko-technický jarmark

1 měsíc 3 týdny ago

Největší akce Univerzity Pardubice popularizující vědu s názvem Vědecko-technický jarmark se po dvouleté pauze vrátila do centra města. Do tajů vědeckých principů i každodenních věcí, které nás obklopují, se zájemci ponořili ve čtvrtek 16. června. Atrakcí pro děti i dospělé byl například i letecký simulátor nebo programovatelní roboti.

lekr3492

Univerzitu navštívila irská velvyslankyně

1 měsíc 3 týdny ago

Velvyslankyně Irska v České republice Cliona Manahan navštívila ve středu Univerzitu Pardubice.

Nejprve jednala s rektorem prof. Liborem Čapkem a prorektorkou pro vnější vztahy doc. Petrou Bajerovou, kteří ji představili univerzitu a jejích sedm fakult, vědecké oblasti a možnosti spolupráce. Rektor předal velvyslankyni pamětní medaili a požádal o zápis do pamětní knihy univerzity. Poté se Její excelence Cliona Manahan seznámila s výzkumem detekce rakoviny a s vědeckým týmem prof. Michala Holčapka přímo na Fakultě chemicko-technologické. 

lekr3492

Po dvouleté pauze zpátky do centra. Univerzitní jarmark se vrací v plné síle

1 měsíc 4 týdny ago

Věda není nuda, je to zábava. Další důkazy předloží Univerzita Pardubice ve čtvrtek 16. června od 10 do 17 hodin na Pernštýnském náměstí.

„Vědecko-technický jarmark chce hlavně popularizovat vědu. Děti si třeba díky naší akci můžou vybrat svůj budoucí obor, který by je zaujal. Snažíme se o maximálně pestrý program, aby si tam každý našel to své,“ říká za organizátory Lenka Čermáková.

lekr3492

Galerie hodna univerzity

2 měsíce ago

Malíř, fotograf, restaurátor a také kurátor. Tomáš Lahoda z Fakulty restaurování spojil své jméno také s univerzitní galerií GU:, která se otevřela s novým názvem i obsahem.
Nabízí pohled na současnou českou uměleckou scénu i výstavy zahraničních umělců.

Proč by univerzita měla mít galerii?

lekr3492

Další moderní zázemí pro studenty

2 měsíce ago

Otevřeli jsme slavnostně Titan

Zázemí pro studentské spolky, pro studenty se specifickými potřebami, poradenské služby i kariérní centrum. Nově najdou vysokoškoláci Univerzity Pardubice tyto služby a prostory v rekonstruované budově v kampusu.

lekr3492
Checked
2 hodiny 50 minuty ago
Subscribe to Univerzita Pardubice - Novinky feed